EVENTI

Predavanje na Sveučilištu Sjever

predavanje1.jpeg

18.10.2024. održala sam predavanje na Sveučilištu Sjever u Varaždinu na kojem su sudjelovali studenti prve godine fizioterapije i sestrinstva. 🥳 Bila mi je čast biti pozvana održati prvo predavanje u sklopu ovog projekta, na tematiku mentalnog zdravlja “Kako preživjeti prvu godinu studija” i nadam se da je studentima bilo jednako ugodno kao i meni te da ste nešto novo naučili. 🤗

predavanje2.jpeg

Upis na fakultet predstavlja jednu od najvećih životnih prekretnica koja sa sobom donosi mnoge nove izazove za naše mentalno zdravlje. Mnogi brucoši prolaze kroz slične emocionalne procese, a prepoznavanje i prihvaćanje tih emocija prvi je korak prema učinkovitom upravljanju njima. Pričali smo o usamljenosti, odgovornostima, prokrastinaciji, stresu, anksioznosti i sniženom raspoloženju u okviru studiranja. Također sam navela neke od izvora psihološke pomoći Studenti Sveučilišta Sjever bili su izrazito kolegijalni, slušali su s interesom i postavljali mi odlična pitanja! Veselimo se ponovnom suradnjom sa Sveučilištem Sjever, a dotad se nadamo da će s vama ostati glavna poruka - da je okej ne biti okej i da pomoć postoji. 🦓

TEDxZagreb

Ted1.jpeg

Što znači promijeniti igru? Luce i ja u sklopu Overthinkera 21.11.2024. imale smo priliku prisustvovati TEDxZagreb „Game Changers“ konferenciji i prenosimo Vam što smo sve naučile.

TED je globalna platforma čiji je cilj podijeliti ideje vrijedne širenja, a TEDx je nasdjen program lokalno i samostalno organiziranih događaja, u Hrvatskoj po prvi puta organiziran 2010. Ove godine sudjelovali su govornici iz različitih područja, a ponosni smo što je konferenciju otvorila psihologinja Diana Kobas Dešković. Pričala je o važnosti inkluzivnog liderstva pri stvaranju radnih okruženja u kojima svi zaposlenici mogu ostvariti svoj puni potencijal.

Ted2.jpeg Ted3.jpeg

Nenad Bach podijelio je svoju nevjerojatno inspirirajuću priču, o tome kako mu je ping pong vratio sposobnost sviranja gitare i klavira, te sada u svojim sedamdesetima nastavlja snimati albume i nastupati, a njegova organizacija Ping Pong Parkinson pomaže osobama oboljelih od Parkinsona.

Boris Trupčević opisao je svoje putovanje od Francuske do Atlantika i naglasio važnost kretanja u modernom svijetu. Jelena Fiškuš potaknula nas je da budemo kreativni i gledamo izvan okvira pri rješavanju naših svakodnevnih problema. Ria Ivandić istaknula je brojke poput „1 na 5“ koje govore o učestalosti nasilja nad ženama te razbila mit da su zlostavljači nepoznati ljudi. Dina Hrastović podsjetila nas je na vrijeme kada smo se u svaku priču koja bi nam privukla pažnju udubili, na vrijeme kada su se novine čitale od prvog do zadnjeg lista. Ante Šalinović otvorio je razgovor o tome koliko se zapravo može vjerovati istraživanjima javnog mijenja, Robert Pudić objasnio razliku u okusima kave, a Damir Ciglar predstavio nam je kako će umjetna inteligencija promijeniti naše živote

Ted4.jpeg Ted5.jpeg

Boris Šurija, također psiholog, pričao nam je o važnosti riječi koje koristimo u pismenoj komunikaciji te iskoristio analogiju sushija kako bi nam objasnio da sve što pišemo treba biti koncizno i lako probavljivo u jednom zalogaju. Želimir Periš poigrao se s nama te nam ukazao na važnost same igre te mogućnosti koje nam gamifikacija nudi, a Borna Sor održao je komičan ton kako bi nam poručio važnost satire. Naposlijetku, Tia Miljanović, kantautorica i studentica, imala je predivna glazbena nastupa.

Ted6.jpeg

Otkako znam za koncept TED talkova, želja mi je jednoga dana održati vlastiti. Iako me trenutno ideja govorenja pred svjetskom publikom plaši, vjerujem da ćemo s vremenom i mi Overthinkeri postići stvari vrijedne dijeljenja. Našalivši se s idejom da ćemo i mi imati svoj TED talk, stavile smo story koji je potom TEDxZagreb repostao 😊 Izgleda da i oni vjeruju u nas!

Konferencija INFLU FEED: Društveno odgovorni influenceri

influ1.jpeg

Dana 4. lipnja 2024., imali smo priliku prisustvovati konferenciji INFLU FEED koja se održala u Zagrebu. Cilj konferencije bio je raspraviti ulogu influencera u današnjem društvu i njihov potencijal za pozitivne promjene, ali i izazove koje donosi njihov utjecaj.

Konferencija je ponudila tri vrlo zanimljiva panela koji su otvorili važna pitanja o generaciji Z, odgovornosti influencera i utjecaju digitalnih platformi. Prvi panel istraživao je kako pripadnici generacije Z percipiraju svijet oko sebe te koje su njihove inspiracije i pokretači. Poseban naglasak bio je na našim stavovima o društvenim pitanjima i kulturi te načinima na koje se izražavamo. Sudionici panela bili su Luciano Plazibat, Niko Čuturić, Ivana Postružin i Lada Kušec Deč.

influ2.jpeg influ3.jpeg

Drugi panel bio je održan u suradnji s Uredom Europskog parlamenta u Hrvatskoj te se bavio utjecajem algoritama i digitalnih platformi na formiranje stavova. Raspravljalo se o tome kako algoritmi mogu ograničiti različitost informacija i koliko je važno biti svjestan njihovog utjecaja. Moderatorica panela bila je psihologinja Antonia Čosić, a sudionici su bili Ana Radišić, Tomislav Pancirov i Andrea Andrassy.

Posljednji panel analizirao je ulogu influencera u društvu i njihovu odgovornost prema publici. Posebno zanimljivo bilo je čuti kako influenceri mogu oblikovati javno mišljenje te kako se nose s izazovima poput dezinformacija i promocije proizvoda. U njemu su sudjelovale Nika Ilčić, Ella Dvornik, Lucija Lugomer, Maja Jalšovec i Lucijana Natalija Jerković.

Hvala organizatorima što su nam pružili priliku da dođemo I sudjelujemo u ovom događaju. Konferencija nas je motivirala da dodatno promišljamo o načinu na koji mi Overthinkeri koristimo društvene mreže i kako sami možemo potaknuti pozitivne promjene u zajednici.

"Šutnja je teret - glasno protiv seksualnog nasilja nad djecom"

sutnja.jpeg

Dana 15. svibnja 2024. godine, sudjelovali smo na konferenciji pod nazivom "Šutnja je teret – glasno protiv seksualnog nasilja nad djecom", koju je organizirala Ženska soba.

Konferencija je okupila brojne stručnjakinje i stručnjake koji se bave prevencijom i suzbijanjem seksualnog nasilja. Osim toga, poseban doprinos dale su mlade vršnjačke edukatorice koje su podijelile iskustva sudjelovanja u projektu i vlastiti doprinos prevenciji seksualnog nasilja u školama.

Inspirirala nas je njihova hrabrost i spremnost da govore o ovoj važnoj temi. Imali smo priliku razmijeniti ideje s drugim sudionicima i inspirirati se primjerima dobre prakse. Posebno nam je bilo drago vidjeti kako su i drugi mladi uključeni u prevenciju te smo dobili inspiraciju i sami pokrenuti razgovor o seksu na našem podcastu, a uskoro i na radionicama. Zahvaljujemo Ženskoj sobi na organizaciji ovog važnog događaja te se radujemo budućim potencijalnim suradnjama.